Transceiver SSB/CW QRP na pasmo 80m.

Wprowadziłem parę zmian w konstrukcji transceivera. Zmieniłem rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej. Dodałem emisje CW. Przyciśnięcie PTT mikrofonu uruchamia nadajnik w trybie SSB, naciśnięcie klucza wymusza emisje CW jednocześnie blokując tor mikrofonowy. Jeśli zamierzasz skonstruować urządzenie SSB pomiń elementy oznaczone numerami od 1 do 99. Dla CW należy w pełni obsadzić płytkę i dodatkowo wykonać mniejszą, na której znajduje się czasowy układ podtrzymujący tor nadawania B-K wraz z blokiem sterowania, zbudowany na układzie CMOS 4093 i monitor nadawania.

 

Pliki do pobrania:

1. Schemat, rozmieszczenie elementów, rysunek płytki drukowanej - pdf  

2. Opis konstrukcji - pdf

3.Wykaz elementów wg. numeracji na schemacie - txt

4.Wykaz elementów wg. typu - txt

3. Schemat i płytka CW - pdf

4. Opis płytki CW - pdf

5. S-metr na diodach LED i układzie UAA180 lub A277D - pdf

 


 

Próbny montaż TYFona

Tak wygląda płytka domowej produkcji przed montażem.

Po około 2 godzinach pracy.

Następnego dnia wlutowałem kolejne elementy i dalsze 2 godziny montażu.

Dławik obwodów wejściowych odbiornika.

Montaż zakończony. Do budowy transceivera użyłem rezonatorów 10MHz. Częstotliwość VFO powinna wynosić 6,5-6,2 MHz. To nie jest optymalne rozwiązanie dla pasma 80m, lecz postanowiłem w przyszłości przetestować radio na pasmach 40m i 20m i być może wyżej. Podłączyłem zasilanie i ustawiłem częstotliwość VFO. Podstroiłem obwody wejściowe i ustawiłem BFO odbiornika na ucho.  Miniaturowe dławiki zakupione do tej konstrukcji okazały się marnej jakości. Stabilność VFO jest nie do przyjęcia. Wykonałem cewkę o indukcyjności 10uH (karkas z plastiku, cewka powietrzna ok. 70zw) i wymieniłem trymer na nieco lepszej jakości. VFO jest teraz stabilne a zmiany częstotliwości są niewielkie, 200-300Hz na kilkanaście minut. Stabilność można poprawić zalewając stearyną cewkę VFO wraz z IC101 i okolicznymi kondensatorami. Wówczas zwiększymy pojemność cieplną generatora i poprawimy stabilność układu.

Nadajnik poprawnie zmontowany wymaga ustawienia częstotliwości generatora BFO, zestrojenia dwuobwodowego filtra pasmowego i ustawienia prądu spoczynkowego stopnia mocy na poziomie ok 100mA. Uzyskałem moc na SSB w piku ok 10W a na CW 15W. Bardzo pomocna okazała się płytka z blachy cynowanej, która ekranuje stopień mocy od dołu. Liczne połączenia masy wokół ekranu dały stabilniejszą pracę nadajnika przy większych mocach i mniejszy wpływ nadajnika na VFO dający niepożądany efekt miałczenia.

Kwarce zakupione do budowy tego egzemplarza zakupione były w jednym punkcie i pochodziły od jednego producenta. Celowo nie dobierałem rezonatorów pod względem parametrów.

Kompletne urządzenie.

Stopień mocy.

Widok płytki od strony druku ze zdjętym ekranem.

Fragment płytki w okolicach stopnia mocy z założonym ekranem.

Urządzenie bez obudowy gotowe do pracy.

Obecnie warunki propagacyjne na 80m są fatalne, stacji polskich nie słychać prawie wcale. Pierwszą łączność zrobiłem z HA5EAK z Budapesztu na CW obustronnie 599.

Opalenica 2008-02-06

 

 

<< POWRÓT DO MENU