Moje programy

 

1.  Program ROTOR umożliwiający współprace rotorów z wykorzystaniem protokołu YAESU RS232 z logiem UR5EQF V 2.1

2.  Konwerter pliku ADI do logu UR5EQF
3.  Program do nauki CW (Dos)
4.  Konwerter pliku wydruku z logu SP4LVG do VQLog-u pozwalający przenieś informacje o łącznościach SAT
 


Program umożliwiający współprace rotorów z logiem UR5EQF z wykorzystaniem protokołu YAESU RS232

Napisałem program umożliwiający współpracę sterowników Yaesu wykorzystujących protokół RS232 (w tym mój sterownik) z logiem autorstwa UR5EQF. Program jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnego opisu. Po uruchomieniu należy w logu załączyć "Ustawienia > Ustawienia programu > USE Antenna Rotators". W programie ROTOR trzeba wybrać odpowiedni numer portu com używany do komunikacji ze sterownikiem obrotnicy z zakresu 1-128. Po ukazaniu się w okienku azymutu z logu, przyciśnięcie przycisku "Obrót" jednorazowo wysyła instrukcję do sterownika. Zaznaczenie "Auto" uruchamia cykliczne wysyłanie co 1s instrukcji do sterownika.

Po zainstalowaniu programu plik ROTOR.exe kopiowany jest do folderu  Program Files\UR5EQF\UR5EQF_log3\

Rotor.zip   Upgrade_v2_1.zip   Upgrade_v2_2.zip


KONWERTER PLIKU ADI DO UR5EQF

Po trzech latach pracy z VQLog-iem zauważyłem, że rozwój programu (a raczej jego brak) nie nadąża za postępem. Korzystając z serwisów eqsl, LoTW zrobiłem sobie niezły bałagan w VQLog-u. Z początkiem tego roku przesiadłem się na HRD i zrobiłem porządki w potwierdzeniach qsl. Jednak już w lipcu liczne wady tego mimo wszystko świetnego oprogramowania skłoniły mnie do poszukiwania lepszej alternatywy. Moją uwagę ponownie zwrócił UR5EQF log, którego testowałem juz wcześniej. EQF log dla mnie posiada jedną dużą wadę, nieprawidłowo sumuje zaliczone  lokatory w statystykach z powodu mieszania łączności SAT z pozostałymi. Znalazłem na to sposób.

Przed zaimportowaniem pliku adi do EQF logu należy rozbić go na dwa pliki. Jeden powinien zawierać tylko łączności SAT a drugi pozostałe bez SAT. Następnie utworzyć w EQF dwa logi z różnymi  indeksami (np SP3TYF indeks A i drugi SP3TYF-SAT indeks B). Zaimportować pliki adi do właściwych logów. W statystykach logu należy wybrać "Dyplom statystyka dla VUCC" (dyplom do pobrania tutaj).

Dla SAT prawidłowy wynik zsumowanych lokatorów ze wszystkich pasm wyświetlany będzie w lewym dolnym oknie statystyk w polu "Total wkd" i "Total cfm". Dla pozostałego logu i pasm UKF w prawej części okna w tabeli "Band, wkd, cfm". Trzeba zaznaczyć również "Logi ze wspólnym indexem". Stosowanie oddzielnych logów ma dodatkową zaletę. Jeżeli dyplom VUCC ustawimy jak aktywny to dla bieżących łączności otrzymamy informacje czy mieliśmy łączność z tym kwadradem.

Napisałem prosty program automatyzujący zadanie.

Programu należy użyć przed importem łączności do logu. Koledzy, którzy mają już łączności w logu muszą wyeksportować je do adif,  następnie przygotować moim programem i zaimportować z powrotem . Należy utworzyć pusty folder i rozpakować pobrany program. Następnie do folderu kopiujemy plik adif i zmieniamy nazwę pliku na „zrodlo.adi” . Uruchamiamy program i po kilku dziesięciu sekundach otrzymujemy dwa pliki. „sat.adi” zawiera wyłącznie łączności via SAT i  plik „reszta.adi” zawiera pozostałe bez SAT.

Pobierz Konwert_ADI_TO_UR5EQF.zip

2012-09-01


Program do nauki CW (DOS)

Kilka lat temu napisałem prosty program w pascalu do nauki telegrafii. Pewnie zadajesz sobie właśnie pytanie po co, skoro w sieci jest mnóstwo dużo poważniejszych i lepszych  programów do nauki CW, ale jak się człowiek uprze.. Do odpalenia wystarczy dowolny komputer z MSDOS lub Windows-em.  

Tutaj możesz pobrać plik CW.ZIP  (9k)

Skoro już mowa o CW. Polecam program MORSE RUNNER. Jest to symulator pracy w zawodach CW. Zabawa wyśmienita.

Czerwiec 2009


Konwerter pliku wydruku z logu SP4LVG do VQLog-u pozwalający przenieś informacje o łącznościach SAT

Do logowania używam programu LogBook Wojtka SP4LVG . Bardzo się do niego przyzwyczaiłem. Jednak ostatnio zaczęły mi przeszkadzać jego wady, które są wynikiem braku aktualizacji i zaprzestania prac nad rozwojem LogBook-a. Przyjrzałem się programom do logowania. Bardzo popularnym i darmowym jest logger32. Po dokładnym przyjrzeniu się loggerowi stwierdziłem że kompletnie zapomniano o radioamatorach pracujących na pasmach UKF. Ponadto logger jest nazbyt skomplikowany i wygląda jak gdyby głównym celem  programisty było zrobienie oszołamiającego paska menu i ikon.

Moją uwagę zwrócił program VQLog kolegi EA6VQ. To chyba najlepszy log dla UKF-owca i nie tylko. Jest łatwy w obsłudze i w szerokich granicach konfigurowalny i również w języku polskim. Program jest płatny, ale za niewygórowana cenę.

Największy kłopot stanowi przeniesienie bazy danych, ze starego do nowego logu. Jeżeli zrobimy to przy pomocy pliku ADI to utracimy cenne informacje. LogBook eksportuje do pliku ADI tylko najważniejsze dane. Na próżno szukać w nim informacji np. o rodzaj propagacji (łączności SAT, AURORA, ES, TROPO). Postanowiłem napisać program, który umożliwiłby przeniesienie pełnych danych w szczególności informacji istotnych dla łączności UKF.

Program "konwerter" wykorzystuje plik wydruku generowany przez LogBook. Należy wejść w opcje WYDRUKI  i wybrać L O G BOOK a następnie wygenerować plik wg daty, zapisując go na dysku. Po zainstalowaniu programu "konwerter" wczytujemy ten plik do programu i zgodnie ze wskazówkami zawartymi w programie utworzymy plik twój_znak.adi, który trzeba zaimportować do VQLog-a. Jeżeli używałeś wielu znaków, konwerter zapisze je w pliku MOJE_ZNAKI.TXT. W konfiguracji VQLog-a w ustawieniach stacji w oknie inne, trzeba dodać pozostałe znaki oddzielając je spacją.

Tutaj możesz pobrać plik KNWERTER.ZIP (350k)

Czerwiec 2009


<< POWRÓT DO MENU